W ramach Funduszy Norweskich i EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
#5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne
Fundusze Norweskie i EOG – Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Co?
Islandia, Liechtenstein i Norwegia zapewniają 2,8 miliarda euro w ramach wsparcia dla 15 państw członkowskich UE i EOG z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego w okresie 2014–2021.
Dlaczego?
Podstawą Funduszy Norweskich i EOG jest porozumienie EOG. Na mocy tego porozumienia Islandia, Liechtenstein i Norwegia działają na rynku wewnętrznym UE. W porozumieniu tym określono wspólny cel, jakim jest wspólna praca na rzecz ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych w Europie. W tym celu darczyńcy utworzyli Fundusze Norweskie i EOG.
Gdzie?
Państwami-Beneficjentami są Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Estonia, Grecja1, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia1, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Jakie obszary?
Za pomocą Funduszy Norweskich i EOG Islandia, Liechtenstein i Norwegia chcą przyczynić się m. in. do polepszenia wzrostu i zwiększenia zatrudnienia, rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatu i zależnością energetyczną, a także ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Kto?
Beneficjentami są władze lokalne, regionalne i krajowe, instytucje edukacyjne i badawcze, studenci, nauczyciele i naukowcy, organizacje pozarządowe, małe i średnie przedsiębiorstwa and partnerzy społeczni.
Więcej informacji
www.eeagrants.org www.norwaygrants.org
Eco Masuria Invest sp. z o.o. korzysta z dofinansowania o wartości 4 608 072 PLN otrzymanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Celem projektu jest wdrożenie kompleksowej usługi turystycznej, która dedykowana jest promocji elektromobilności oraz wykorzystania energii pozyskanej z odnawialnych źródeł.
Wspiera współpracę przedsiębiorstw, innowacje i konkurencyjność w sektorze morskim.
Morza, oceany, obszary przybrzeżne, rzeki i jeziora są siłą napędową gospodarki europejskiej, która ma ogromny potencjał w zakresie innowacji, nowych technologii i wzrostu, ale działania prowadzone wzdłuż wód narażają zasoby na coraz większe ryzyko.
Celem wsparcia Blue growth jest przyczynienie się do zrównoważonej niebieskiej gospodarki i zapewnienie aby nasze oceany, rzeki i jeziora były bezpieczne, chronione, czyste i zarządzane w sposób zrównoważony.
Realizacja inwestycji według najlepszych praktyk ochrony środowiska;
Aparthotel - precertyfikacja LEED na poziomie GOLD;
Współpraca z lokalnymi władzami na rzecz edukacji ekologicznej i promocji regionu;
Liczne działania ESG podnoszące świadomość ekologiczną klientów, pracowników i lokalnej społeczności;
Wsparcie w zakresie inwestycji w turystykę przybrzeżną i morską;
Usługa turystyczna oparta na nowoczesnych rozwiązaniach elektro-mobilnych;
Wsparcie dążeń do ochrony wód Zalewu Wiślanego;
Wykorzystanie nowoczesnych technologii do ochrony środowiska i zachowania dziedzictwa przyrodniczego regionu;
Wsparcie zrównoważonego rozwoju regionu Warmii i wód Zalewu Wiślanego;
Promowanie zrównoważonej turystyki;
Wykorzystanie elektromobilności pozwala na zaoszczędzenie 210 189 litrów benzyny rocznie
Ekwiwalent CO2: 374 tony CO2/1 rok
(w przypadku niepodejmowania inwestycji)
Ekwiwalent CO2 w przypadku wykonywania usługi w oparciu o ładowanie wszystkich jednostek wyłącznie z sieci energetycznej: 65 ton CO2/1 rok
Ekwiwalent CO2 w przypadku wykonywania usługi w oparciu o ładowanie jednostek z wykorzystaniem energii pozyskanej z fotowoltaiki: 24 tony rocznie.
Redukcja wysokości rachunków za energię elektryczną stała się możliwa również dzięki stworzeniu i wdrożeniu nowoczesnego Systemu do Zarządzania Energią Elektryczną. System w czasie rzeczywistym decyduje o magazynowaniu lub wykorzystywaniu energii elektrycznej z naszego magazynu.
14 w pełni elektrycznych motocykli typu cross oddaliśmy w ręce naszych Gości. Wdrożenie nowej usługi objęło również przygotowanie rekreacyjnych tras, tak aby uniknąć szkodliwego wpływu na środowisko naturalne otaczające nasz Ośrodek. Pojazdy wolnobieżne pozwolą na wygodne dotarcie do naszego punktu na plaży oraz do centrum Fromborka. oraz usprawnią operacje w samym Ośrodku.
Nasze prace programistyczne to nie tylko aplikacja - jej nierozłączną częścią jest stworzony przez nas mechanizm predykcyjny przewidujący ruch turystyczny w regionie. To narzędzie dzięki któremu będziemy w stanie odpowiednio wcześniej reagować na zmieniające się potrzeby rynku turystycznego.
6 warsztatowych teleskopów astronomicznych oraz opieka doświadczonego astronoma to jeden z kierunków w jakim zmienia się NARUSA. Oferta edukacyjna kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez Mikołaja Kopernika. Profesjonalny teleskop astronomiczny pozwoli nam stać się częścią globalnej sieci obserwacyjnej! Współpraca z uczelniami wyższymi to dopiero początek!